På gång

onsdagen den 30:e november 2005

Söderbergs nya "värvarhatt"


Med andledning av AIKs senaste "sillybravader" publicerar vi ikväll en färsk bild på klubbens värvarbas Stefan Söderberg i sin nya "värvarhatt".

Foto: Stefan Batan
CopyRight: Ola Toivonen
Tipstack: Ali Gerba
I samarbete med: Stefan Ishizaki

tisdagen den 29:e november 2005

Dennis Jonsson kvar ett år till

SILLY SEASON Dennis "Cliff" Jonsson skrev under tisdagsmorgonen på ett nytt ettårskontrakt med Blåvitt.

Dennis som haft en tuff säsong med två långtidsskador bakom sig är oerhört revanchsugen inför nästa år som blir hans elfte säsong i föreningen. Dennis som spelat mittback och högerback i både U21-landslaget och Blåvitt kommer alså finnas kvar i minst ett år till i föreningen i hans hjärta. Killen som gick från läktarens vrål ner till planen på Gamla Ullevi får ett hjärtligt lycka till av oss på Baraben.

Gött även att Håkan Mild verkar förlänga med föreningens hjärta, för vem minns inte Dennis kommentar inför det Allsvenska Kvalet 2002:

"– Får jag bara chansen så stannar jag här för evigt. Blåvitt har alltid varit min drömklubb, säger nye backstjärnan Dennis Jonsson till Aftonbladet."
Sådana spelare behövs i varje omklädningsrum, speciellt nu när Håkan Mild själv lägger av.

Ali Gerba väljer IFK Göteborg!

BARABEN AVSLÖJAR Efter att Gif Sundsvall accepterat budet på 3,5 miljoner kronor på Ali Gerba från Blåvitt gick det snabbt. Enligt BaraBen:s Kanadensiska källor så har Ali Gerba under måndagskvällen beslutat sig för att acceptera ett bud från IFK Göteborg. Han skall ha träffat representanter från AIK men ska enligt en före detta ledare till honom ha uttalat sig om att han ska träffa en svensk klubb men källorna berättar för BaraBen att:

"det inte är den av de två budgivande som är intressant. Det är "Goteburg" som är utmaningen för honom, både sportsligt som reklamfönstermässigt. Han kommer bli IFK Goteburgs spelare inom kort. "

Håkan Mild har tydligen haft intensiv telefonkontakt med den kanadensike anfallaren som via Montreal Impact och Sundsvall nu kommer hamna på västkusten hos IFK Göteborg. Enligt de kanadensiska ledare som Baraben haft kontakt med är dock Gerba inte ute efter maximal ekonomisk vinning i detta läge av hans karriär utan vill hamna i en förening som utmanar i toppen av tabellen. Dessutom ska tränarens (Arne Erlandsens) ord ha vägt tungt då dessa två haft ett långt samtal om hur Gerba skulle passa in i truppen och spelsystemet.

Update 29/11- då det prestationsbaserade IFK-kontraktet de facto innebär att en framgångsrik säsong ger honom nära de 90 000 kronor i månaden som AIK lovat honom kan vi se fram mot att Gerba stormar fram i Blåvitt nästa år med en hunger om att presetera väl...

Welcome to the right side of Sweden Ali, we wish you the best of luck as one of the key players in the only real contender for the gold medal in Allsvenskan 2006! Welcome to IFK Göteborg!

Update 16/12- Nu gör även Blåvitt det officiellt att Gerba skrivit på. Efter ett lyckat fystest kunde vi äntligen få se Gerba i den Blåvitrandiga tröjan!

Håkan på skrivbordet...

DATORER Baraben.com fick ett mail:


...tänkte jag dela med mig av mitt hårdaste skrivbordsunderlägg (1024*768px). Använd det hur ni vill! /J:et


Baraben tackar för bidraget, Håkan Mild kan man aldrig få nog av!

måndagen den 28:e november 2005

Framtiden på räcket redan idag...

LÄKTARKULTUR Angående den debatt kring vem/vilka som bör leda klacken som förts på Änglarnas forum fick vi följande förslag från en av våra läsare. En videosnutt som suddar ut tvivlen på om det finns bra klackledare för kommande år.
Filmklippet ser du här.

söndagen den 27:e november 2005

Djurgårdsredaktionen på Svenskafans till hatattack

Klicka här för att se bilden i ett större format.

Texten är skriven av ärkebratsnamnet: Malcolm Svenson Rothmaier.

Edit: Tydligen avskyr Malcolm enligt egen utsago att förknippas med Svenskafans-fantv av oss på Baraben och anser att det är förtal att han förknippats med detta felaktigt.

"Den som utpekar någon såsom brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller eljest lämnar uppgift som är ägnad att utsätta denne för andras missaktning, dömes för förtal till böter."

Stenkastning och blodvite i Södertälje...

Christian från Änglarna Stockholm berättar om en chockerande incident efter söndagskvällens match på Södertälje Arena:

Man har svårt att njuta av kvällens seger, med tanke på det som hände efter matchen. Speakern klargjorde med all tydlighet,att vi änglar som vanligt skulle tvingas vänta ett par minuter på vår sektion. Inga konstigheter med det. Alla som varit på en bortamatch i Stockholm vet att vi alltid tvingas vänta kvar på arenan efter match (2000 Aik borta är undantaget).
Jag personligen har inga problem med det, speciellt inte när vi har vunnit matchen. Tyvärr så hände en sak som förstörde stora delar av en annars kall, men ändå trevlig afton.

Precis efter vi tackat av spelarna för en väl genomförd match så flyger en stor sten (vi snackar inte smågrus) in på vår sektion. Det är möjligt att det var flera stenar som flög in, men jag såg bara en. Hur som helst träffar denna sten tre(!) personer, två personer får stenen i huvet, den tredje på benet. Första killen en man i 40 års åldern, drabbas hårdast. Stenen tar så illa att den slår upp en jack i bakhuvet på honom. Stenen träffar också en mor, som tagit med sig sin son på fotboll. Stenen träffar kvinnan på sidan av ansiktet och två skrapsår uppstår på kinden. Kvinnan känner nog mest chock över det inträffade än smärta.

Det är rent ut sagt förjävligt att något sånt här ska få hända på en svensk fotbollsarena.

Hur som helst borde inte Dif tillåtas att fortsätta spela matcher i Södertälje, en arena där man kan kasta in stenar på en sektion känns allt annat än säker. Tankarna ikväll går till Mannen i 40 års åldern, mamman och hennes unga son som drabbatsav denna fullständiga idiotattack av Djurgårds"fans". Går inte fotbollen till brutalt motangrepp mot såna här sjuka överfall på arenorna lär fler och fler mödrar stanna hemma istället för att riskera att få skallen spräckt för att barnen vill se på sitt favoritlag.

Here we go again...

VM I BORTFÖRKLARINGAR Det tog inte många minuter innan man började bortförklara Blåvitts överkörning av dem under andra halvlek idag.

"Jag vet inte om det var offside eller inte. Men snacket om det går i vårt
omklädningsrum, säger Djurgårdens Fredrik Stenman
" (Måndagens GP)



Om det inte är gräset som är emot dem, så är det deras motståndare som är ett hot för svensk fotboll eller så är domaren inblandad i en stor konspiration mot dem. De är ju som vi alla vet det enda hoppet för svensk fotboll och utan dem vore vi dömda till en evighet av misslyckande...

Noll koll med Expressen...

MEDIA Sporten på Expressen (Bo Harmby) visar hur insatta de är i svensk klubbfotboll:


Håkan Mild - som spelade sin sista match för IFK Göteborg - skottfintade rutinerat och smekte fram bollen till Stefan Selakovic som kom löpande på tom yta, rundade Oscar Wahlström i Djurgårdsmålet och petade in 1-0.



Då kan vi på Baraben chockkuppsavslöja att Håkan Mild inte alls gjorde sin sista match utan spelar både mot Ålborg (8 December) och Lyn (11 December) på hemmaplan i Royal League. Nästa gång rekomenderar vi att Expressen läser nyehterna på följande hemsida för bättre infomation kring IFK Göteborg, då deras så kallade journalister inte verkar veta bak eller fram:

IFK Göteborgs officiella hemsida

För övrigt kan TV4 Text behöva någon som inte är färgblind på sin sportsektion.

Ordningen är återställd.

ROYAL LEAGUE Mesta mästarna klädde idag av Djurgården så det stog härliga till. Dicipinerat försvarsspel gjorde "omöjliga" Dif till en helt värdelös motståndare.

Royal League, Grupp 3
Djurgården - IFK Göteborg 0-1
Selakovic 59 (Ass: Håkan Mild)

lördagen den 26:e november 2005

Håkan Milds hemliga plan...

SILLY SEASON Under den kommande veckan kommer IFK Göteborg göra klart med Hudiksvalls målvakt Richard Richardsson. Richardsson som tillhör Hudiksvall men har varit utlånad till Trelleborgs FF under två säsonger ses som en kommande tronarvinge till Bengan som närmar sig 40-årsstrecket. Richardsson har tydligen redan accepterat Blåvitts bud och skriver på så fort Blåvitt och Hudiksvall kommit överens om en prislapp.

Richardsson själv är inte det mest spännande med den här värvningen utan det är att Richardssons sambo Malin Listh är en rutinerad defensiv mittfältare i IFK Trelleborg. Vad Baraben erfar är att Håkan Mild hittat sin egen ersättare i Malin och hoppas slå två flugor i en smäll med värvningen av Richardsson. Malin har bland annat DM-seger med Hudiksvall och storspel i IFK Trelleborg på meritlistan och kan nu bli Blåvitts nya mittfältsmotor?

fredagen den 25:e november 2005

Kira Eggers i sexkupp på Aftonbladet...

SEXKUPPSCHOCK Den danske mittfältsstjärnan Thomas
Gravesen har tydligen en relation med porrskådisen Kira Eggers. Allt enligt Aftonbladets Pierre Bokvist som har den goda smaken att basera hela sin artikel på en intervju ur Se & Hör (och häpna...) av alla tidningar.
Det underliga är att när Aftonbladet för en gångs skull får nys om en riktig sexkupp så bryr man sig knappt om att rapportera om det utan bygger hela sin artikel på något man läst i en konkurrerande skvallertidning...

torsdagen den 24:e november 2005

Favorit i repris

Med andledning av den senaste tidens "lyckade" manövrar från AIKs Stefan "Hatten" Söderberg, tyckte vi att det var läge att damma av en gammal klassiker:

Klicka Här för att kika på den...


Bildtack till Peekaboo Studios.

onsdagen den 23:e november 2005

Royal League- en svart period för den Blåvite supportern.

Omgång 1
Kalmar-Bröndby, Kanal 5
AaB - Djurgårdens IF, Kanal 5 Tor 24 Nov 20.35

Omgång 2
Djurgårdens IF - IFK Göteborg, Kanal 5 Sön 27 Nov

Omgång 3
Hammarby - Vålerenga, Kanal 5 Tor 8 Dec 20.35

Omgång 4
Kalmar FF - FC København, Kanal 5 Sön 11 Dec 20:35
Hammarby - FC Midtjylland, CANAL+ Mån 12 Dec 18:50
Djurgårdens IF - AaB, CANAL+ Tis 13 Dec 18:50

Resultat:
DIF visas 3 matcher av 4
Bajen visas 2 matcher av 4
Kalmar visas 2 matcher av 4
Blåvitt visas 1 match av 4

Har möjligtvis Bengt Halse eller Håkan Mild en invändning mot att det ser ut så här? Eller är Dif "för starka och för långt före" att konkurrera med även på detta område? Vansinne är bara förnamnet. Sätt stopp på Djurgårdsdominansen på något jävla område tack. För svensk fotbolls skull...

Tack till "Domaren" & "Pavlo".

tisdagen den 22:e november 2005

Hjärtat i röva?

HÄRTAT PÅ RÄTT PLATS Laul bloggar på, den här gången om vart fotbollshjärtan finns och om de ens finns längre. Han säger:

Noterar via Barabenläsaren Helmer frasen "precis som Tobbe Hysén har hjärtat i Häcken och höll på Blåvitt under uppväxten." Om det nu är så att Laul på fullt allvar tror att Tobbe H, son till en av de största genom tiderna har hjärtat hos BK Häcken misstar han sig å det grövsta. För även om killar som Kim Källström och Tobbe Hysén lär ha viss tacksamhet mot Häcken där de fick sina genombrott är det knappast klubben i deras hjärtan. Tvärtom är Tobbe Hysén så Blåvit att det nästan är löjligt, det sägs att han grät så vilt i lägenheten att grannarna började klaga efter att han hade sänkt Blåvitt på Ullevi. Till och med en viss Klara (på Bråkmakargatan) ringde upp till Stockholm och hotade med vräkningsbesked för hon hade allt hört att en Blåvit gosse väsnades någonstans.

Men det kanske inte är vad Laul menar. Han kanske menar att Tobbe Hysén rent fysiologiskt har sitt hjärta placerat i Häcken. Det är i så fall helt klart något för löpsedeln snarare än fotbollsbloggen att chockkuppsavslöja hur en fotbollsspelare har en anatomi så remarkabel att till och med redaktionen på "En ding ding värld" häpnar. Hjärtat i röva? Det va det jävligaste.

”BaraBen Awards” 2005 - Nominerade

Fotbollsåret 2005 lider mot sitt slut & det har blivit dags att summera säsongen. För första gången skall de mycket prestigefyllda "BaraBen Awards" delas ut i en rad olika kategorier & nomineringarna är nu officiella.

And the nominees are:


Årets Fylletaxi:

Joseph Elanga, Malmö
Rattar, trots avsaknad av körkort, sin nyvunna Merca från både träningar & Malmös nattklubbar…

Dulee Johnsson, Häcken
När Dulee har varit ute & svirat på Avenyn tar han bilen för att säkert hinna med en sväng på Rosenlund före familjens "internbox"…


Årets Bilhandlare:

Andreas Haddad, Assyriska
Självutnämnde stjärnan från Södertälje skötte kontakten med klubben via sms & hamnade i norsk frysbox…

Joseph Elanga, Malmö
När Mercan inte var framkörd utanför Elangas "manison" ringde han inte Borg, utan Aftonbladet…


Årets Föredetting:

Ibrahim Ba, Djurgården

Den forne milanstjärnan blev alltid mystiskt "skadad" så fort han inte var aktuell för startelvan, vilket han sällan var…

Jari Litmanen, Malmö
Är det någon som har sett honom? Jaså på gamla tv-bilder, jaha?


Årets Lögnare:

Djurgårdens IF, Stockholm

Sören Larsen bärgade "ensam" 16 pinnar till Dif med sina avgörande insatser. Dif tackade med att fullkomligt strunta i det skrivna kontraktet med övergångsklausul…

Stefan Batan, Assyriska/AIK/Djurgården?
DN: - Har du bestämt dig för AIK?
Batan: - Ja, om dom går upp i allsvenskan så blir det så! AIK är en fin klubb, jag har en mycket bra relation med dem.
Eller hur…


Årets Chipsätare:

Jörgen Petterson, Landskrona
En rund skåning är en glad skåning…

Dede Anderson, Kalmar
Ingen försäsong går upp mot en grillfest på Copacabana…


Årets Tomte:

Janne "Plånbok", Göteborg
Affären kom som en skänk från ovan, i alla fall för tidningarnas rubriksättare…

Joseph Elanga, Malmö
FC Thun hade stor julklappsöppning i kvalet till Champions league…


Årets Puckocitat:

Kjell Jonevret, Djurgården
"Ibrahim Ba var läcker att se på under VM 1998"
Eftersom han inte var med i vm-truppen kan man ju undra vad Kjell syftar på…

Mats Persson, Göteborg
"Vi kunde inte veta att Wernbloom skulle bli avstängd"
Om det var något de kunde veta, så var det väl just det


Årets FC Z:

IF Elfsborg, Borås
Djurgården - Elfsborg: 8 -1…

Halmstads BK, Halmstad
Djurgården - Halmstad: 6 - 1…


Årets Soundtrack:

Thomas Olsson, Malmö/Göteborg
Har alla förutsättningar att få en jättehit med en omgjord variant på Håkan Hellströms största låtsuccé: "Känning en sorg för Hasse Borg"

Sören Larsen, Djurgården/Shalke 04
Släpper snart en cover på Björn Rosenströms Alster: "Jag har blivit Lurad"


Årets Fight Club:

Dulee Johnsson vs Frugan
Häckenmittfältarens "listiga" taktik går ut på att alltid slåss mot en svagare motståndare…

Javier de Pedro vs Angelo Vega
I två minuter stod den spanske exlandslagsmannen ut med retstickan Vega, sedan small det…


Årets Psykbryt:

Peter Ijeh, Göteborg
Under matchen mellan Landskrona & Göteborg skrevs ny mediehistoria. Efter en duell mellan Peter Ijeh & Anders Friberg föddes den "geniala" rubriken "Psykbryt"

Erkan Saglik, Västra Frölunda
Karate-kid, släng dig i väggen! Erkans hjärnsläpp i matchen mot ÖSK platsar på vilken "Fredrik&Filip-lista" som helst…


Årets Målare:

Bengt Andersson, Göteborg
Bengans "aerobics-tavla" i sista allsvenska omgången mot Landskrona framstår bara som mer & mer oförklarlig…

Mattias Asper, Malmö
Asper har stått för flera vackra "konstverk" under säsongen. Nomineringen får han dock främst för sin underbara framspelning till Dioh Williams 1-0 på Nya Ullevi…


Juryn meddelar sina beslut innan årsskiftet & externa motiveringar får gärna lämnas i kommentarstråden nedan till höger.

Cred till "Sillstryparen" för sångtext!

måndagen den 21:e november 2005

En fars regisserad av Assyriska: "Batan som Satan"

BATAN-FARSEN Med lite illvilja tar jag upp ämnet om Stefan Batan och hans övergångsfars mellan Assyriska, AIK och Dif. För ärligt talat, vad handlar allt hets om? Killen är ju knappast vår näste Zlatan eller Ljunberg, knappt ens en medioker Allsvensk lirare.

Hans största merit är väl mer att han har allsvenskans flottigaste frisyr och ligger så mycket i solariet att han kanske tror att 80-talets utseendeideal ännu är de som regerar.

Till skillnad från jätten DN tycker vi inte att det är rätt att hänga ut personer trots att de har den dåliga smaken att välja Djurgården som klubb.

Dock undrar man ju lite vad fan det är som händer i fotbollssverige? Stefan Batan har ju genom att först acceptera AIK:s avtal för att sedan kovända och gå till Dif skaffat sig en hel del ovänner inom fotbollssfären. Har han kanske till och med spelat sin sista match? För kontraktstvisten verkar nu hamna i skiljenämnd och där kan till slut spelaren i sig straffas för sitt agerande. Eller är det Assyriska som blåst AIK på konfekten genom att bryta sitt muntliga avtal med Solnaklubben?

Assyriska framstår mest som en pajasförening med när man skådar dokusåpan om Assyriska på SVT. Rena clownerier kring ett lag som är pinsamt mediokert men som tydligen förtjänar massa uppmärksamhet då fundamentet i föreningen inte kommer från Sverige utan är invandrade hit. Ja men grattis, wow och eureka. SVT kanske skulle satsa våra licenspengar på att göra dokumentärer om fotbollen generellt och alla de intressanta fenomen som finns inom den istället för att detaljstudera vilka skor Anderas Haddad inhandlar och vilket tv-spel Stefan Batan gillar bäst. Farsartat är förnamnet. Välkommen till Assyriska.

Bäst i test 2005...

Den eminente Häcken-bloggaren "Zappa" har utnämnt Baraben till årets fotbollsblogg med motiveringen:

"Bara Ben på Glenn Hysén - uppkäftiga, roliga och modiga."

Vi är självfallet väldigt ödmjuka här på Baraben och tackar för utnämningen.
Men trots allt, tell us something we didn't know...

söndagen den 20:e november 2005

La grande final: Bildtävlingen 2005!

BILDTÄVLINGEN Så efter många om och men är nu den slutgiltiga finalen på maratonföljetongen "Årets Blåvittbild 2005" klar. Finalfältet består av sex bidrag som ni läsare röstat fram här på siten. Vi tackar alla er andra som bidragit men inte hamnade bland de 12 semifinalisterna. Rösta på din finalfavorit till höger!



Bild 1: "Mini-ultras" Lukas är en av Änglarnas yngsta supportrar och förbereder här bortaresan ner till Malmö...



Bild 2: "Inburad" Inför en av intertotomatcherna var herr Sandsäter framme med kameran när herr Persson profetiskt "burat in sig"...



Bild 3: "Fight club" En sommarträning på Kamratgården som går vilt till...



Bild 4: "Två skönheter" D Diaz kombinerade de två saker han hade närmast hjärtat, tjejen och Ängladräkten...

Bild 5: "Blåvitt buller" Axel bevittnar vid 8 månaders ålder sin första match...

Bild 6: "En stor kostym" En ängel som nästan drunknar i sin (lite) för stora tröja...

lördagen den 19:e november 2005

De Pedro lätt ljumskskadad...

DE PEDRO-AFFÄREN Eftersom Javier De Pedro inte deltog i lördagens träningsmatch mot Sandefjord började snabbt underliga och väldigt bisarra rykten spridas kring vart han var. Vissa sa att han blivit hemskickad och andra att han fastnat i tullen efter någon slags blixtvisit i Spanien. Helt felaktiga rykten självfallet.

Javier De Pedro fick en känning i ljumsken under fredagens träning och stog därför över matchen. Inget allvarligt och han beräknas vara tillbaka i full träning inom kort.

fredagen den 18:e november 2005

Arenaplaner för Gamla och Nya Ullevi!


Arenaplan för Nya Ullevi, klicka för större bild.

Arenaplan för Gamla Ullevi, klicka för större bild.

Semifinal 2: Blåvittbilden 2005!

BLÅVITTBILDEN I första semifinalen gick tre bilder vidare till final:
"Två skönheter", "Mini-ultras" & "Inburad". Vi på Baraben.com vill tacka hjärtligt för det 50-tal bilder som ni supportrar skickat in. Tyvärr kan vi inte publicera alla bilder i dagsläget, men framöver kommer vi säkerligen starta någon typ av arkiv där alla bilder (och fler nya) på Blåvita barn ute i landet kommer få utrymme. Ni är med rätt många stolta föräldrar därute.
I Semifinal nummer två har följande bilder kvalificerat sig så rösta på din favorit i omröstningen här till höger:

Bild 1: "En stor kostym" En ängel som nästan drunknar i sin (lite) för stora tröja...


Bild 2: "Fight club" En sommarträning på Kamratgården som går vilt till...


Bild 3: "Styrkan i Leo" Är det inte strohrom som Lorenzos Leo fått tag på?

Bild 4: "Blåvitt buller" Axel bevittnar vid 8 månaders ålder sin första match...

Bild 5: "Gais är disco" Tidigt ska det börjas med rock 'n roll...


Bild 6: "Hysteria" Vild och sexig glädje i Malmö...

Lägg din röst till höger och tycker du dig ha en bättre bild skicka den till: kontakt@baraben.com

Smokinglirarna numer Blåvita...

RÖKNING ORSAKAR CANCER Vår nytillsatta sportchef Håkan Mild avslöjades som feströkare av den här bloggen i somras. Han hade för vana att från sin bostad strax ovanför Kungsgatans topp vandra ner till Seven Eleven på Kungsgatan, inköpa ett litet paket cigaretter (ofta tillsammans med lösgodis) och sedan vandra antigen ner till krogen M2 eller hemåt.

Håkan dementerade självfallet dessa uppgifter. Sen kom rökförbudet på krogen. Lite senare började Håkans polare Javier De Pedro träna med IFK Göteborg.

Och den fula ovanan att röka gick igen. Under onsdagen syntes Javier De Pedro med sitt entourage glida in på en välkänd mobiltelefonaffär vid Kungsportsplatsen med två paket Marlboro Guld i handen. Så Javier, feströker du? Och i så fall, festar du på en onsdag mitt i träningsveckan? Eller vardagsröker han? Kanske är en anledning till att hans flås inte hittills hållit samma drag som hans tillslag...

Vem kan åter bära nummer 7?

GÄSTKRÖNIKA I 10 minuter har jag nu suttit och stirrat på en blank skärm i mitt lilla studentrum i Umeå. Jag har skrivit ett par ord, för att sedan sudda ut dom. Hur FAN skriver man ner sina känslor? Känslor för en man dessutom! Eller nja... "Man" är han väl inte, the Magnificent. Det är nog bättre att använda större ord än "man". Hjälte? Ikon? Helgon? Epok...?

Vad man än vill kalla honom så har han gjort så otroligt mycket för föreningen som vi älskar. "Tjalle" är inte längre ett namn, det är ett koncept! När jag slog på texttv den där tidiga morgonen i november så funderade jag på om jag fortfarande sov eller om 17:e November möjligtvishade bytts ut mot 1 April. För det var väl ett skämt? Håkan sluta spela fotboll? Jag bläddrade vidare på texttv och förväntade mig andra lika sjuka och konstiga rubriker som "Kalmar till Champions League", "Andreas Andersson åter i Milan", "Asper tillBlåvitt", "Gais:are tog av sig skinnvästen" eller liknande...

Men det var inte ett skämt. Det var ett faktum.

Frukosten smakade ungefär lika gott som engipsvägg när man är bakfull. Den där hemska känslan imagen gjorde sig påminnd igen, precis som i kvalet mot Frölunda. Chocken kommer sitta i länge. Önskedrömmen nu är ju att Blåvitt köper ut de övriga statisterna i Göteborgsfotbollen från den nya arenan och döper den till Håkan Mild Arena, eller liknande.

Något som är mer troligt och mer eller mindre ett krav från i allafall min sida, är att nummer 7 kommer hänga på den nya arenan där den syns. Helst skulle jag inte vilja senågon annan spelare i IFK Göteborg med nummer 7 igen. Aldrig någonsin. För vem kan åter mantla en sådan tröja egentligen?

// Peter Mattsson

torsdagen den 17:e november 2005

Den sista legenden

MAGNIFICENT SEVEN Ännu en legend går i graven. Förra året var det Magnus Erlingmark. I år blev det Håkan Mild. Jag minns inte när jag för första gången insåg vem Håkan Mild egentligen var. Jag var fyra år och hade alltså inte ens börjat förskolan när han debuterade i IFK. Nu, 17 år senare, har jag sedan länge avklarat grunskolan och gått ut gymnasiet. Och Håkan är fortfarande med mig, fortfarande med Kamraterna, fortfarande på plan. Jag har lärt mig vem han är, och jag har lärt mig att älska honom. Men om en månad finns han inte längre där. Om en månad har jag stått på Ullevi och sett Håkan Mild spela sin sista match i den finaste av färger, jag har sett hundratals Kamraters tårar, hört hundratals Kamraters snyftningar, känt hundratals Kamraters rysningar.

Jag har ett sådant där samlaralbum från EM 92. Ni vet den där flugan där man fick ett album med någon tidning, ett album man sen naturligtvis blev tvungen att fylla med köpta klisterbilder. Klisterbilder som samlades i högar av dubletter när man hade ett tiotal tomma platser kvar i albumet. Till slut insåg man omöjligheten i att fylla albumet på riktigt sätt och skickade in den där talongen där man kunde byta bort dubletterna mot de bilder man saknade. Jag tror det var så jag fick albumet komplett. Hur som helst så är i alla fall Håkan Mild med i mitt album. 20 år gammal, fyllda 21 samma dag som gruppspelsmatchen mot Danmark, med sex landskamper och ett mål intecknade under bilden på ynglingen med blont hårsvall.

I samma album som Thomas Ravelli, Mikael Nilsson, Roland Nilsson, Stefan Schwarz, Magnus Erlingmark, Klas Ingesson, Stefan Rehn, Glenn Strömberg, Jonas Thern, Kennet Andersson, Tomas Brolin, Martin Dahlin och Johnny Ekström. På andra sidor hittar man Eric Cantona, Jean-Pierre Papin, Dennis Bergkamp, bröderna Koeman, Marco van Basten, Lothar Mattäus, Jürgen Klinsmann, Brian Laudrup, Roberto Baggio och Franco Baresi. Faktum är att Håkan Mild är den siste kvarvarande aktive fotbollsspelaren av alla i Sveriges lag som det presenteras i albumet. Av alla legender jag vuxit upp med är han den siste i hela albumet, frånsett Duracell-Bergkamp, som fortfarande spelar fotboll. Nu kommer han att träda in i samma finrum som dem. En av dem sista av den gamla generationen där klubbkänsla fortfarande betydde något.
Ambitionen var ett långsamt gift
Du höll ut länge men du föll till sist
Och jag den svage, jag står ensam kvar
En sista rest av en utdöd art

Hör du mig?
Hör du mig?
Kan du höra mig?
Hör du mig?
Hör du mig?
Allt det här är för dig
Hör du mig?
Hör du mig?
Kan du höra mig?
Allt vi sagt, allt vi gjort blev en sång för dig

”Kämpa om du ska va’ me’, Håkan!”

TILL MINNE AV EN KÄMPE I dag ramlade en del av mig själv av stolen, när jag nåddes av Håkan Milds besked om att lägga skorna på den blåvita hyllan. Vi kommer inte att få se Håkan spela i IFK längre, aldrig mer njuta av det konstanta löpandet, de stenhårda brytningarna och de viktiga målen. Det finns bara en Håkan Mild, en oersättlig Håkan Mild, som kommer saknas mer än i fall vi tappade Wowoah, Thomas Olsson, Kihlberg och Sandklef på en gång. Håkan är ett lag i laget, ett lag vi nu får klara oss utan.

Ett minne jag har av Håkan Mild är VM-kvalet 2000 på Ullevi mot Turkiet. Håkan hade då, kommer inte ihåg i fall det var överraskande eller inte, tagit en plats i den svenska startelvan. Han spelade från start på innermittfältet. Att få se Håkan i den gula landslagsdressen var stort och rysningarna började redan när han sprang in. Håkan var väl emellertid inte den bästa utav svenskarna, så en del i publiken ville byta ut honom. Det jag minns speciellt är mannen på raden bakom mig som ropar; ”Kämpa om du ska va’ me’, Håkan!”. Håkan hörde det naturligtvis inte, det var en bit ner till planen. Men Håkan Mild var med hela matchen, han byttes aldrig ut. För tvärtemot vad mannen bakom mig tyckte, så kämpade Håkan. Det var därför han var med. Maken till kämpe får man leta länge efter, sådana växer inte på träd. Inte ens i Trollhättan.

Det kvittade vilken dress han var kläd i. Den blåvita IFK-dressen, den mörkblå Wimbledon-dressen, den svartvit-randiga Sociedad-dressen eller den blågula dressen. Håkan Mild var alltid den som kämpade mest. Jag tror fan Håkan till och med kämpade mest i IFK när de var klädd i kostym. Håkan var idealbilden av en mittfältskämpe. Det tunna året, de smutsiga knäna, den stenhårda blicken och bindeln runt armen. Jag älskar tammefan Håkan Mild!

Naturligtvis kan inte Håkan lämna sin hjärteklubb nu när karriären är slut. Håkan Mild är IFK Göteborg och naturligtvis ska han jobba i föreningen. Allt annat vore konstigt. Håkan Mild blir en lika stor tillgång för IFK på kontoret som på planen, fast jag hade hellre sett han i mittens rike en säsong till.

På tal om stort IFK-hjärta. När han halvskadad, återvände från ett halvdant proffsliv för att säsongen 2002 rädda kvar sina Änglar i Allsvenskan. När han den tionde september 2002 kliver in på Ullevi igen, i derbyt mot ÖIS, med ett bandage runt huvudet så han kunde förväxlas med ”Ölme” var ett stort ögonblick. Finns det en spelare i hela världen som är beredd att riskera sin karriär för sitt lag, så är det Håkan Mild.

Bygger vi en ny arena, då ska nummer sju hängas upp i en balk eller vad som helst. Gör nummer sju helig i IFK Göteborg, för det är just vad Håkan Mild är; helig.

Du gav oss solens sken, du gav oss hopp med dina ben.


KAPTENENS GRANDE FINALE Vi är alla på olika sätt kära i honom. Han är en hjärtesak för varje svensk, oavsett fotbollsmässig hemvist. Vi Blåvita och många andra med oss älskar honom, andra älskar att hata honom.
Den tanige killen från Trollhättan som stannat i klubben under tre decenniers gång, som togs hit av Roger Gustavsson som en oslipad diamant vår kapten och klubbhjälte: Håkan "Tjalle" Mild.

Nu har vi alla 5 matcher kvar att se. En femfaldig avslutningskavalkad med "Håkan den store" som varje Blåvit med självaktning bör befinna sig vid och se på:

Träningsmatchen mot Sandefjord på Ullevi i morgon och Royal League-matcherna mot Lyn (borta), Djurgården (borta), Ålborg (hemma) och Lyn (hemma).
Finalen på en fantastisk spelarkarriär sker alltså mot Lyn på Ullevi söndagen den 11 december.

Sedan tar Håkan över som driftsansvarig för IFK Göteborg, hans titel blir sportchef. Vi på Baraben.com tackar Håkan för hans fenomenala insatser år efter år på fotbollsplanen och hoppas du med lika stor passion och glöd kommer kämpa för IFK Göteborgs sak bakom skrivbord och telefon.

Fram till 11 december är det fritt fram för oreserverade hyllningar av Håkan här på Baraben. Så har du en åsikt, en tanke, en krönika eller en kärleksförklaring till vår flisande kapten tveka inte att lämna den till: kontakt@baraben.com

Bild lånad från: Expressen/Pressens bild & UEFA.com

tisdagen den 15:e november 2005

Semifinal 1 i "Årets blåvittfoto 2005"!

SUPPORTERFOTON Efter att ha fått in en hel del bidrag till årets supporterfoto valde vi ut följande bilder att representera supportrarna och supportrarnas år 2005. Har du bilder som du tycker är minst lika bra eller bättre? Skicka in dem till: kontakt@baraben.com och bli semifinalist i den andra semifinalen!


Bild 1: "Bevegelse" Molly 1 år som är rustad inför Royal Leauge 2005!


Bild 2: "Ensam hjälte" Marcus med rätta färgerna bland 10 000 spanjacker. (VM-kval Belgien-Spanien okt 05)


Bild 3: "Två skönheter" D Diaz kombinerade de två saker han hade närmast hjärtat, tjejen och Ängladräkten...


Bild 4: "Mini-ultras" Lukas är en av Änglarnas yngsta supportrar och förbereder här bortaresan ner till Malmö...


Bild 5: "Inburad" Inför en av intertotomatcherna var herr Sandsäter framme med kameran när herr Persson profetiskt "burat in sig"...

Bild 6: "Eufori" En bild från Olympia som verkligen manifesterar ordspråket "en bild säger mer än tusen ord".

Har du bilder som du tycker är minst lika bra eller bättre? Skicka in dem till: kontakt@baraben.com och bli semifinalist i den andra semifinalen!

Laul och den attraktive i maskopi?

KLÄDER När superbloggaren Robban Laul tippade Allsvenskan lovade han att äta upp sin rosa skjorta om inte Malmö skulle vinna guldet. Enligt ett färskt tips till Blåvitt-bloggen fuskade han dock kraftigt med denna måltid och skänkte istället skjortan till Bengan strax innan fotbollsgalan i måndags.

Tidernas bäste guldbollsvinnare.

FOTBOLLSGALENSKAPEN Anrell sa det bäst, det vi alla tänker såhär i post Fotbolls(tuttfie)galan tider:

108 000 röstade. Det är ungefär lika många som brukar rösta på idol varje fredag i Tv4. Av allt att döma var det samma människor som röstade; en massa 14-åriga färskingar.

Det var väl inte i sig att två kvinnor ledde galan. Det var inte ens det att den ena av dem visade upp sina stora bröst i en djup neverending urringning. Det första bör man acceptera, det andra kan man tycka vad man vill om men det var föga oväntat. Men det var TV4-show rakt igenom. Allt från att deras ditkommenderade "småbarnsklack" som stojade och stimmade till att Peppe Eng fick springa runt som den jubelåsna han är och promota sängningarna av fotbolls-VM nästa sommar. Det kanske var någon som inte visste att fotbolls-VM sänds på tv.

Laul tyckte häromdagen att TV4 hade landets tredje bästa fotbollsredaktion för att de har humor. Ja sällan till värre busikhumor har väl skådats i svensk tv än att se exempelvis Peppe Eng klädd i oreange jättehatt när TV4 dragit den bisarra slusatsen att Holland var enda anledningen till att Sverige kvalificerat sig till VM. Laul måste ha en hel hylla VHS kasetter med Hallänsk och Småländsk revybuskis på kontoret. För inte var det väl någon annan som brast ut i gapskratt efter gårdagens krystade sändning?

Peter Käck anordnar en egen omröstning. Rösta där och känn dig direkt delaktig i en mer seriös omröstning kring vem som är Sveriges bäste fotbollsspelare genom tiderna.


Bild lånad från: Aftonbladet.se

måndagen den 14:e november 2005

Fotbollsgalan (så som tv4 egentligen ville ha den)

BaraBen har kommit över tv4s första "hemliga" utkast till hur de tänkte dela ut priserna i fotbollsgalan:

Årets Lag: Djurgårdens IF

Årets Allsvenska Lag: Djurgårdens IF

Årets Prestation: Djurgårdens IF

Årets Genombrott: Djurgårdens IF

Årets Nykomling: Djurgårdens IF

Årets Målvakt: Djurgårdens IF

Årets Allsvenska Målvakt: Djurgårdens IF

Årets Mittfältare: Djurgårdens IF

Årets Allsvenska Mittfältare: Djurgårdens IF

Årets kvinnliga mittfältare i Herrallsvenskan: Djurgårdens IF

Årets Forward: Zlatan är Zlatan är Zlatan...

Årets Tränare: Djurgårdens IF

Årets Kjell Jonevret: Djurgårdens IF

Årets "Vad tycker du om fansen?": Djurgårdens IF

Årets Djurgården: Djurgårdens IF

Årets Stäng av din jävla telefon!: Djurgårdens IF

Årets Ta av dig din truckerkeps!: Djurgårdens IF

Årets skämt: Gissa...

söndagen den 13:e november 2005

Årets blåvita bild...

ÅRETS BILD Det gångna året har gett oss supportrar både möjlighet till glädje som sorg. Nu vill vi att ni som dokumenterat detta med kamera ska bidra till att visa upp era bästa bilder för den Blåvita supporterfamiljen.

Välj ut en bild med Blåvittanknytning som du själv eller någon du känner har tagit under 2005 och maila den till: kontakt@baraben.com så väljer vi ut ett antal bilder som vi arrangerar en omröstning kring här på bloggen.

En av bilderna som visas upp koras sedan till vinnare av läsarna och utropas till "Årets supporterbild 2005!".

Din bild kan innehålla allt från en av spelarna du träffat någonstans, en händelse på en match, en skildring av en bortaresa, en IFK-relaterad bild i vardagslivet eller kanske din flickvän, pojkvän, polare eller hund iklädd något Blåvitt plagg. Alla bidrag är välkomna och ett stort antal kommer publiceras här på Bloggen. Lycka till!

torsdagen den 10:e november 2005

Rakare hållning efterfrågas!

Diskussionens vågor går höga på diverse blåvita forum just nu. Själv har jag mått så dåligt av den vansinniga följetong á la "Knutby" som just nu valsar runt i medierna att jag knappt orkat delta i debatten.

Signaturen "Johan" har skrivit en text på Änglarnas forum där han ger sin syn på att älska ett fotbollslag men ändå kräva raka svar på sina frågor. Liknande tankar har snurrat i mitt huvud den senaste tiden.
Fraser som "olycklig kärlek" och "svek" har poppat upp inom mig. Och hur mycket jag än vill blunda och låtsas att det här aldrig har hänt, så kan jag inte bara skaka det av mig. Tentor går åt skogen, nattsömnen störs och varje gång jag går förbi en löpsedel gör det ont i hjärtat.
Här kommer mina tankar runt IFK-härvan, styrelsens tystnad och supporterklubbens agerande:

Att vi som älskar IFK Göteborg just nu har dragits in i en mardröm, som av utomstående nog bara betraktas som en skatteskandal i raden av andra, torde väl stå helt klart. Och att vi som ger kärlek till en klubb/ förening i gengäld kräver respekt och svar på våra frågor är väl självklart. Jag kan lugnt säga att om min kille verkade ha svikit mig och sen vägrat ge mig svar på vad som hänt skulle jag inte av blind kärlek ha sagt "okej" och väntat på att han behagade svara.

Jag är mycket väl medveten om att paralleller till en partners otrohet kan tyckas vansinniga, men så tycker nog de flesta att vi inbitna "fotbollsdårar" är en smula vrickade. För inte fan kan man väl älska en fotbollsförening? Jo, det kan man och när dess rykte blir draget i smutsen och man vrider sig av oro för hur det ska gå klarar man inte bara av att "vänta och se". Vi har hållits i ovisshet under hela 2005 och det är klart att man börjar få nog nu. Jag kan förstå att Änglarnas styrelse inte vill diskutera detta externt i de medier som just nu gottar sig åt vår olycka, men jag anser ändå att deras tystnad gör mer skada än nytta. Tystnad lämnar som bekant utrymme för fria tolkningar, vilket vi nu dagligen får se prov på- Vad verkar mer misstänkt än att vägra svara på frågor? I allmänhetens ögon är det ett tecken på skuld.

Jag måste erkänna att även jag brottas med tanken på att tystnaden och "hålla om ryggen"-mentaliteten, från såväl IFK;s ledning som supporterklubbens styrelse, tyder på att "en hund ligger begraven".

I den bästa av världar har IFK;s ledning bara "klantat till det" en smula, vilket är illa nog, i det värsta scenariet har de begått ett vanärande brott. Oavsett vilket av dessa två alternativ som är det riktiga vill jag ha svar, jag stöttar laget i mitt hjärta, men inte en styrelse som för närvarande inte visar sina supportrar respekt.

Plånbok svirade värre än Maradona...

Det ryktas i stadens nattliv...

att Janne Nilsson trots mina (stora) tvivel faktiskt är en Blåvit hjälte.

att det går att bo me en jävel i sin svale från Kumla utan att halva "bunkern" ska hälsa på...

att Plånboks "fru"/flickvän inte är lika positiv till kontakt med fansen som Janne själv.

att folk från gnällbältet inte ens vet vad en svale är.

att Plånbok efter egen utsago är oövervinnerlig- take that mr. Mats Persson.

att den sanning/verklighet som framkommer genom olika "föreningsläckor" är starkt kryddad av vilken bild vissa speciella individer vill ge sken av...

att jag personligen gärna ser en nykter Plånbok som fortsatt medlem i IFK Göteborg.

att det är väldigt positivt att en slags träff mellan Kamratföreningen IFK och dess supportrar sägs vara i rörelse.

att det är synd att vi inte genom styrelsen kan få ammunition att stå emot Majladrs, Härds, Lundhs mfl:s ord.

att nattlivet trots Blåvitts "fiffelskandal" mest handlar om att Gais gått upp.

att Baraben inte förstår vad G a i s betyder?

att vår gissning är: Gamla Ankor I Säveån.

att det är fritt fram att i kommentarsfältet spekulera kring vad Gais faktiskt betyder...

tisdagen den 8:e november 2005

Javier trivs i Götets nattliv...

SUPERSTJÄRNAN Många undrar vart De Pedro är, vad han tycker om alla skandalrubriker och hur han trivs i Göteborg. För drygt två veckor sedan lanserade ett nytt "livsstilsnätverk" sin websida på en het nattklubb för den yngre publiken här i Göteborg. Bland gästerna kunde man finna både Dr Alban och Baraben, men inte minst vår käre festprisse Javier De Pedro som verkade trivas minst sagt väldigt väl i det Göteborska nattlivet...


Javier med polarna i högsta hugg...

Kvinnorna lockas även de av den baskiska charmen. Att De Pedro upptäckt att Göteborg kan erbjuda världens vackraste kvinnliga befolkning skadar väl inte heller chanserna för att han stannar här i stan...

Spelar- & Ledarintervjuer

Baraben-Intervjuer:

Fredag, 28 Oktober 2005- Dennis Jonsson (Back)

Tisdag, 1 November 2005- Martin Smedberg (Mittfältare)

Torsdag,
3 November 2005- Pontus Wernbloom (Mittfältare)

Torsdag, 19 Januari 2006- Thomas Gertmo (Klubbdirektör)

Måndag, 13 Februari 2006- Pontus Wernbloom (mittfält)

Onsdag, 26 April 2006- Dennis Jonsson (back)

Måndag 1 Maj 2006- Kjell Pettersson (tränare)

Onsdag 3 Maj 2006- Dennis Jonsson (back)

Onsdag 24 Maj 2006- Martin Smedberg (anfallare)

Måndag 29 Maj 2006- Pontus Wernbloom (mittfältare)

Onsdag 7 Juni 2006- Mikael Antonsson (back)

Måndag 31 Juli 2006- Mats Persson (f.d. klubbdirektör)

Torsdag 5 Oktober 2006- Pontus Wernbloom (mittfältare)

Fredag 13 Oktober 2006- Dennis Jonsson (back)

Söndag 15 Oktober 2006- Andres Vasquez (miffältare)

Söndag 7 Januari 2007- Fredrik Risp (back)

Fredag 19 Januari 2007- Andres Vasquez (mittfältare)

Tisdag 23 Januari 2007- Glenn Hysén (fd. mittback)

Fredag 9 Februari 2007- Niclas Alexandersson (mittfältare)

Lördag 10 Februari 2007- Eldin Karisik (mittfältare)

Torsdag 29 Mars 2007- Stefan Rehn (tränare)

Måndag 23 April 2007- Fredrik Risp (back)

Måndag 28 Maj 2007- Mikael Antonsson (back)

Lördag 14 Juli 2007- Andrés Vásquez (mittfältare)

Måndag 3 September 2007- Seppo Vaihela (Klubbdirektör)

Torsdag 29 November 2007- Moses Sewankambo (Anfallare)

Torsdag 13 December 2007- Nicklas Carlsson (back)

Inga kommentarer. Smart? Nej Blåvitt, det är fegt.

FUSK & FIFFELHÄRVAN Öppnar dagens Aftonbladet och ser Simon Bank ställa de fyra frågor som jag och många andra supportrar med intresse för Blåvitts rykte och moraliska balans har ställt i varende vaket andetag den senaste 48 timmarsperioden.






Varför betalades det in 1,35 miljoner för mycket på Stefan
Selakovics konto? Varför betalades de tillbaka till Janne Plånbok
Nilsson?
Varför betalade Plånbok samma summa till IFK Göteborg i förra veckan? Vari består den trovärdiga förklaring till allt ovanstående som Mats Persson och Janne Plånbok lämnat till styrelsen?



Bengt Halse väljer den fega vägen ut, han refererar till Sellas och Perssons advokater som rått honom att tiga, men säger inte för en sekund att dessa herrar har inte för fem öre ett mandat över IFK Göteborg och dess styrelse. Blåvitt måste i första hand se över vilken trovärdighet bildas kring föreningen av ledningens agerande?

Hur skadas IFK Göteborgs rykte av en sådan nonchalant attityd där man inte till vare sig sina medlemmar eller till media vill berätta vad man vet och vad för information man baserar sitt agerande på? Att säga att de inte kan säga någonting alls på grund av att de överlåter utredningen till myndigheterna är lite som att vägra berätta vilka eventuella brott man begått för sin familj. För även om pamp-Gunnar Larsson och Bengt Halse kanske inte inser det så är det vi supportrar som är IFK Göteborgs enda och viktigaste familjemedlemmar. Det är vi som genom våra biljettköp, våra medlemsskap, våra souvenirer och vårt stöttande av laget i vått och torrt som är Blåvitts enda verkliga familj. Sponsorer kommer och går. Klubbdirektörer kommer och går. Men vi står alltid, alltid kvar vid Blåvitts sida.

Vi förtjänar att få veta sanningen innan Blåvitt ska genom rättsprocess efter rättsprocess låta vårt stolta och ärorika namn dras i smutsen. Nej, Blåvitts ledning, det luktar illa om det här agerandet.

Under eftermiddagen har det i media framkommit att IFK Göteborg blir skyldiga att betala minst 1,6 miljoner i kvarskatter för Peter Ijehs övergång.

- SVT:s avslöjande
- Expressens artikel
- Aftonbladets artikel
- GP:s artikel


Update Onsdag 9 November:

Speciellt som Mats Persson i förhör sagt att det var en återbetalning av den "gåva" Janne Nilsson skänkt Peter Ijeh för att han valde att spela i IFK Göteborg.

Om det Mats Härd säger är sant ser det onekligen mörkt ut för de inblandade i den här härvan.


Bilder lånade från: Aftonbladet/Scanpix & SVT/Pressens bild